Lillian Rasmussen, Kassandra Petsa og Siv Anita Johnsen Brekke.
Trond Erlend Willassen
De tre politikerne krever nå at de akuttmedisinske forholdene i nord må forbedres, og vil gi innspill til stortingsmeldingen om akuttmedisinske tjenester.
– Dette er en svært viktig sak for Nordlands innbyggere. Styrking av helseberedskapen må prioriteres. Vi er bekymret for at responstiden er lengre enn nødvendig, og mener det bør jobbes for å få den ned til et minimum. Å sikre folks trygghet er statens kjerneoppgave, og vi ber nå staten om å gjøre det riktige og lytte til våre innspill, sier Petsa. Hun er leder av komiteen som behandler saken før den kommer opp i fylkestinget denne uka.
Nærhet og trygghet
Både nærhet og trygghet er viktige momenter for de tre nordlandspolitikerne.
– Befolkningen i Nordland skal føle trygghet gjennom å kunne få rask og riktig hjelp fra den akuttmedisinske beredskapen. Det er derfor viktig å ha en desentralisert sykehusstruktur og en styrket akuttberedskap som gir alle innbyggere forsvarlig og trygg behandling på sykehus, sier Johnsen-Brekke. Hun mener dette også bidrar positivt i rekrutteringen av alle yrkesgruppene i helsevesenet.
Må også gjelde i psykiatrien
– Kravet til god nok beredskap må også gjelde psykiatriske pasienter som skal transporteres med ambulanse, fortsetter Rasmussen. Hun peker på at psykiatriske pasienter i dag ikke får et likeverdig, forsvarlig og godt nok behandlingstilbud, og at sikkerheten må ivaretas bedre under transport. Hos FrP, Senterpartiet og Høyre er målet krystallklart: Å gjøre hverdagen tryggere for innbyggerne i Nordland.
Mangel på fastleger
De tre partiene peker også på mangelen på fastleger.
– En av de store utfordringene som gjelder over hele landet er mangelen på fastleger, men i distriktene er det enda vanskeligere å få nok fastleger. En styrking av de prehospitale tjenestene er forebyggende og kan gi mindre press på spesialist- og akuttmedisinske tjenester, mener Johnsen-Brekke. Mangelen på fastleger er også noe som bekymrer Rasmussen.
– Det er mangel på fastleger i enkelte kommuner i Nordland, og vi ser at det blir vanskeligere å rekruttere. Dette er ikke bare et problem i vårt fylke, men i hele landet. Vi mener derfor at nasjonale myndigheter må ta et stort ansvar for å øke rekrutteringen av fastleger, spesielt i distriktene, avslutter hun.