OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Fv. 17 Ørnes–Glomfjord

Planlegging og bompengeutredning for tre delstrekninger på fv. 17 i Meløy kommune. 

  • Folkemøte torsdag 25. september

    Vi ønsker velkommen til åpent møte i Meløy kulturhus, samfunnssalen, torsdag 25. september klokka 18:00. 

    Tema:

    • Status i prosjektet
    • Bompenger
      • Hvordan har vi jobbet med bompengeutredningen? 
      • Hvor skal bommene stå?
      • Hva vil det koste å passere?
      • Når starter innkrevingen? 
      • Prosessen videre

Status

Meløy kommune vedtok de tre reguleringsplanene i mai 2025.  Her er strekningene og høringsdokumentene:  

I Neverdal har arkeologer gjort funn, og det vil bli gjort utgravning før byggestart.  

Se animasjon av planforslaget

Hva skjer videre?  

Nå som reguleringsplanene er vedtatt er prosjektering neste steg.  Oppdraget er lyst ut, og vi regner med at vi har en konsulent på plass i løpet av oktober 2025.  Det er satt av tid til prosjekteringsarbeider ut 2026.  

Politisk behandling bompenger

Bompengeprosjekter følger en fast prosedyre og skal til slutt behandles av Stortinget.  
Status er at Meløy kommune og Nordland fylkesting har gjort prinsippvedtak for bompengefinansiering av et samlet prosjekt. 

Videre må finansieringen behandles i kommunen og  fylkeskommunen høsten/vinteren 2025. Deretter skal saken behandles i Stortinget. Det er for tidlig å si når dette vil skje.   

Rådgivere

Vianova Trondheim AS er engasjert som rådgiver i utarbeidelsen av reguleringsplanene.  Norconsult er fylkeskommunens rådgiver i arbeidet med bompengeproposisjonen.