Fylkesråd for finans og organisasjon, Aina Nilsen (Sp).
Thor-Wiggo Skille
Med et justert budsjett for Nordland fylkeskommune, måtte det altså finnes inndekning for 100 millioner kroner som faller bort av billettinntekter på 20 av de 23 ferjesambandene som Nordland fylkeskommune opererer. Fylkesråd Aina Nilsen poengterer at staten ikke kompenserer fylkeskommunen for det reelle tapet av inntekt.
– Vi er godt fornøyde med et gratis ferjetilbud langs kysten vår. Det er et godt tiltak for bo- og blilyst, og gir også næringslivet bedre vilkår til og fra øyene våre. Problemet er at vi bare får i underkant av 60 millioner kroner i kompensasjon for dette tiltaket som staten har pålagt fylkeskommunen å gjennomføre, argumenterer Nilsen.
– Må baseres på reelle tall
Fylkesråd Nilsen mangler altså 40 millioner kroner i tapte billettinntekter. Økte rammeoverføringer fra staten kan dekke opp for noe av dette. Men Nilsen ønsker også å innføre betaling på ferjene, først og fremst fra turistene, for å finne inndekning i budsjettet.
– Begrunnelsen er egentlig nokså enkel. Med gratis ferje har trafikken og belastningen på ferjesambandene våre økt. Vi ser behov for økt frekvens, større ferjer, og oppgradering av ferjeleiene, med økt antall oppstillingsplasser. Vi kompenseres basert på trafikkgrunnlaget for seks år siden. Vi mener det er mer rett om man kompenserer fylkeskommunene basert på de reelle trafikktallene vi opplever i dag, underbygger Nilsen.
Bobilturistene skal betale
Fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik (FrP)
Thor-Wiggo Skille
Fylkesrådet har derfor satt i gang et arbeid med å se på hvordan man kan ta betalt for ferjereisende turister som besøker Nordland i sommermånedene, og som til en viss grad også gjør det mer utfordrende for lokalbefolkningen å reise med ferjene. Fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik (Frp), er tydelig på at det på ingen måte er urimelig at besøkende betaler for transporttilbudet. Han mener målet må være å gi nordlendingene og næringslivet gode vilkår for livet langs kysten.
– Møre og Romsdal har gjennomført noe tilsvarende, der de tok betalt på enkelte samband i sommermånedene. Én løsning kan være å ta betalt for de første tre turene i en trettidagers-periode. På denne måten faller det minimal belastning på innbyggerne, samtidig som så godt som alle gjennomreisende vil måtte betale, forklarer Dagsvik.
Gratis for nordlendinger
En annen løsning er å bruke AutoPass-systemet til betaling, men differensiere på hvorvidt bilene er registrert med bostedsadresse utenfor Nordland.
– Vi undersøker nå mulighetsrommet for ulike innretninger. Målet er at turistene må betale, mens de lokale reiser gratis, understreker Dagsvik.
Må finne tekniske løsninger
Fylkesråd Nilsen er åpen på at det å ilegge betaling for bobiler og turister ikke er uproblematisk, og at det må finnes tekniske løsninger for hvordan dette gjennomføres i praksis.
– Det er viktig for oss at vi ivaretar intensjonen med gratis ferje. At nordlendingene skal få enda bedre vilkår for å leve og drive næring langs kysten og på øyene. Men dette kan godt ivaretas samtidig som turistene betaler for å reise med ferjene våre. På den måten vil vi finne inndekning, i alle fall for deler av den manglende kompensasjonen fra staten når de nå viderefører ordningen med gratis ferje, avslutter fylkesråd Aina Nilsen.