OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Kronikk: Lotteri, eller godt tannhelsetilbud for alle nordlendinger?

12 000 innbyggere står i dag på venteliste hos den offentlige tannhelsetjenesten i Nordland. Over 7 500 personer må vente mer enn 3 måneder på ledig time. Årsak? Stor mangel på kvalifisert personell.

Portrett av kvinne i grønn, rutet jakke foran rød vegg. - Klikk for stort bildeFylkesråd Lise Henriette Rånes (H) er bekymret for de lange ventelistene til de offentlige tannklinikkene i Nordland, og mener det må tas grep. Thor-Wiggo Skille / Nordland fylkeskommune

Ordfører i Hamarøy kaller forslaget om nedlegging av seks tannklinikker i Nordland et tilfeldig lotteri, og kjenner ikke igjen problembeskrivelsene. Hun mener også at rapporten om tannklinikkene ikke leverer. Tallene over viser at problemene er høyst reelle. De tvinger frem omstilling.  

Dette er altså ikke et lotteri, det er fullt alvor. Rapporten leverer på bestillingen fra fylkestinget og er et grundig og nødvendig arbeid gjort av noen av de fremste og mest erfarne fagfolkene våre.  

Samtidig forstår jeg at å miste en tannklinikk kan oppleves trist, frustrerende og ubeleilig. Målet er imidlertid å få ned lange ventelister og ventetid, gi fagfolkene våre sterkere fagmiljøer å jobbe i, og mer arbeidstid brukt til pasientbehandling i stedet for reising til biklinikker. Det vil komme alle pasienter i Nordland til gode.  

Det er verd å merke seg at det ble gjort endringer så sent som i 2017, som arbeidet nå bygger videre på. Utfordringsbildet så likt ut da: Klinikker som baserer seg på ambulering – personell som reiser for å bemanne klinikker – var også da en av hovedårsakene til at vi ikke får brukt ressursene våre effektivt nok. Erfaringene etter 2017 har vært verdifulle, og er dermed vektlagt i anbefalingene til fylkestinget.  

Norges fjerde største kommune i areal, Rana, har bare én offentlig tannklinikk. Rana er over fire ganger så stor som Hamarøy, og har mer enn ni ganger så mange innbyggere. Flakstad og Vevelstad har ikke egen klinikk, og det har ikke gått på bekostning av tannhelsen i befolkningen. Om en klinikk i Hamarøy skulle bli nedlagt, vil kommunen fortsatt ha en offentlig tannklinikk som gir et tilbud i kommunen. Det kommer til å gå bra å ha én klinikk der, når andre kommuner står helt uten.  

Hamarøy-ordføreren hevder at endringer i Bodø ikke er vurdert. Det stemmer ikke. Klinikken i Misvær ble vedtatt nedlagt allerede i desember 2024, i egen sak. Da ble det også vedtatt videre utredning av tilbudet i Bodø. Det ligger inne forslag om sammenslåing av de fire tannklinikkene for å sikre mer effektiv drift, og det er foreslått å se på strukturen i Bodø etter erfaring fra Rana. 

Ordføreren mener også at kuttlisten var forhåndsbestemt. Det faktum at ti foreslåtte klinikker er redusert til seks, viser ganske tydelig at det er feil. Dialog med og innspill fra kommuner, ansatte og berørte parter har vært svært viktig. Vi har gått gjennom alle høringsinnspillene, og flere av svarene førte til justeringer i det opprinnelige forslaget.

Bilde av tom tannlegestol på et tannlegekontor - Klikk for stort bildeTil en hver tid står rundt 30 av disse stolene ubrukt i Nordland. Nordland fylkeskommune

Antall små klinikker med ambulering har økt drastisk, til 17. På slike klinikker går ofte arbeidstid der man kunne behandlet pasienter bort i reising. Hver dag betaler vi derfor for 31 tomme behandlingsstoler rundt i fylket. Samtidig blir fagmiljøene svakere og sårbarheten ved fravær eller oppsigelser stor. Dette harmonerer dårlig med en generell mangel på fagfolk og lange ventelister. Det er derfor ingen tvil om at det må tas grep.  

Nordlands innbyggere har god tannhelse. Flere aldersgrupper er på topp i landet. Men god tannhelse skapes ikke på en tannklinikk. Den skapes gjennom forebygging og gode rutiner for tannpleie i hverdagen. Dette ser vi at de får til like godt i kommuner som ikke har egen tannklinikk.  

Vi må i fremtiden ta hensyn til aldrende befolkning. Da må vi dreie tannpleierressurser fra tannklinikk til oppsøkende arbeide på sykehjem. Det er enda en grunn til at det er vanskelig å beholde en lite effektiv struktur, med mange ambuleringsklinikker. 

For meg handler dette om å ta ansvar. Det offentlige tannhelsetilbudet i Nordland vil fortsatt være desentralisert og av høy kvalitet, selv om fylkestinget skulle vedta å gå fra 42 til 36 klinikker. 

Det er vanskelig å legge ned et tilbud, og det er vanskelig å bli fratatt et tilbud man er vant til å ha. Får vi kortere ventetid og ventelister for flere tusen pasienter, så er dette likevel ansvarlig og fornuftig politikk.