Fylkesrådsleder Svein Øien Eggesvik med avtalen som er inngått mellom Nordland fylkeskommune og Salten regionråd, her representert ved leder Sigurd Storm.
Trond-Erlend Willassen
Nordland fylkeskommune inngår samarbeidsavtaler med alle regionrådene i Nordland. I dag ble en treårig avtale med Salten regionråd undertegnet.
– Intensjonen med avtalen er å styrke både det politiske og det administrative samarbeidet mellom Nordland fylkeskommune og det interkommunale politiske rådet, forklarer fylkesrådsleder Svein Øien Eggesvik.
Styrket dialog
Han forteller at avtalen skal bidra til å styrke den politiske dialogen mellom fylkeskommunen og regionrådet.
– Det handler om å fremme felles forståelse for både utfordringer og muligheter som finnes i hele Salten, sier Eggesvik.
Står sammen i nasjonale prosesser
Fylkesrådsleder Eggesvik mener det nå er enda viktigere å koordinere utviklingsarbeid og innspill til nasjonale prosesser.
– Ikke minst ser vi dette i store saker som el-sikkerhet og forsyning, og innen flytilbud og samferdsel. Men også når det kommer til det fantastiske arbeidet som gjøres i Salten for å skape vekst og med aktive grep for å ruste regionen for framtida. Dette arbeidet ønsker vi å støtte opp om. Eksempelvis når man ønsker å videreutvikle industrien og havbruksnæringen i regionen, forteller Eggesvik.
Samfunnssikkerhet
Den treårige avtalen vil ifølge Eggesvik også være svært viktig på området som handler om samfunnssikkerhet og beredskap.
– Dessverre ser vi at det stadig blir enda viktigere å ivareta samfunnssikkerheten, som eksempelvis kritisk infrastruktur. Dette gjør vi aller best i samarbeid, forteller fylkesrådsleder Eggesvik.
Kraft og reiseliv
I møte med Salten regionråd ble særlig to viktige tema trukket frem: Kraft og reiseliv, sistnevnte gjennom regionens felles plan for reiseliv.
– Kraft og reiseliv er to viktige næringer for mange regioner, og de spiller ulike, men ofte komplementære roller i regional utvikling og lokal jobbskaping, avslutter fylkesrådsleder Svein Øien Eggesvik.