OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Arbeiderpartiet: Krever klarhet om Newtonrommene

Arbeiderpartiet krever svar fra fylkesrådet om kuttene på Newtonrommene. I desember vedtok flertallet bestående av H, FrP, Sp og V i fylkestinget å kutte støtten til disse viktige rommene, men med et ønske om fortsatt drift. 4 måneder senere står alt fortsatt uavklart både i Narvik, Sortland, Svolvær, Mosjøen og Sandnessjøen.

Bilde av ung mann som utfører kjemisk eksperiment. - Klikk for stort bildeLarsen er bekymret for realfagsutdanningen til elever fra Nordland. Thor-Wiggo Skille

– Det er stor usikkerhet i kommunene om Newtonrommene. Det flertallet vedtok var å kutte støtten, men med et ønske om fortsatt drift på rommene. Nå er vi i april og det har ennå ikke kommet noen avklaring på om det er mulig i det hele tatt, sier Nathaniel Holan Larsen (Ap).

Handler om politiske prioriteringer

På budsjettmøtet i desember var det uenighet om drift av Newtonrommene.

 – Vi i Ap, Sv og Mdg satte av penger til drift av Newtonrommene fordi vi vil satse på utdanning. Vi ville heller ikke skape usikkerhet om Newtonrommene, som flertallet har gjort. Dette handler om politiske prioriteringer. Nå forventer jeg at fylkesrådet i det minste kan avklare om de har klart å finne løsning på å drifte rommene uten finansiering, sier Larsen.

Bilde av ung mann med briller. - Klikk for stort bildeNathaniel Holan Larsen er svært kritisk til at det enda ikke er funnet en løsning for Newtonrommene.

Viktig for realfagssatsningen

Arbeiderpartiet er sikker på at nedleggelse av Newtonrommene vil svekke realfagssatsningen i fylket vårt.

– Elevene i Nordland skal lære mer, ikke mindre. Vi ser i siste tilstandsrapport at karaktersnittet går ned blant våre elever. Da må vi satse på utdanning. Newtonrommene bidrar til å gi en bedre forståelse av naturfag og realfagene. Legges Newtonrommene ned vet vi at det vil gå ut over elevene, sier Larsen.