OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Tyngdepunkt for forsvar og sikkerhet

Innenfor forsvarssektoren er det i Nordland aktører med internasjonal betydning og muligheter for næringsutvikling knyttet til forsvarsindustri og romindustri. I fylket er det gode muligheter for utvikling av sivil-militære partnerskap i nordområdene. Nordland fylke er et nasjonalt og NATO-strategisk tyngdepunkt med en unik samling av aktører innenfor forsvar og beredskap.

Fregatt seiler i storm - Klikk for stort bilde forsvaret

Militære og sivile fasiliteter 

Nordland er hjem for Forsvarets operative hovedkvarter, Natos Combined Air Operation Centre, Kystvaktens hovedkvarter på Sortland, Evenes flystasjon med maritime overvåkningsfly og QRA-oppdrag, Forsvarets verksted Bjerkvik, hovedkvarteret for HV-14 og HV16, Andøya flystasjon og Andøya Spaceport, Hovedredningssentralen for Nord-Norge, og redningshelikopteret til 330-skvadron i Bodø. 

Internasjonal betydning i sikkerhetspolitikken

Dette gir fylket nasjonal og internasjonal betydning i sikkerhetspolitikken, og installasjonene i Nordland styrker Norges rolle i nordområdene og i NATO-sammenheng. Fylkesrådet vil jobbe videre for å sikre at Forsvarets tilstedeværelse i nord bidrar positivt til lokalsamfunnene som Forsvaret opererer i, samtidig som det bidrar til trygghet for Norges selvstendighet. Prioriteringen av arbeidet med forsvars- og sikkerhetspolitikk er med på å styrke sikkerheten og beredskapen i Nordland, og dette arbeidet skal videreutvikles i årene som kommer. De store investeringene som kommer i Forsvaret, skaper et mulighetsrom for næringslivet i Nordland. 

Nordland fylkeskommune jobber både med den brede forsvars- og sikkerhetspolitikken og med å understøtte utviklingen av forsvarsindustrien i Nordland.  

Space - rombasert teknologi skaper tryggere liv

Satellittjenester gjør at ambulansen finner frem når det gjelder, og tillater kommunikasjon når telenettet er nede. Samtidig er alle kapasiteter basert i verdensrommet sårbare for ulykker, slitasje og fiendtlige handlinger. Oppbyggingen av en komplett verdikjede for små satellitter basert på oppskytningskapasiteten på Andøya vil ikke bare gi mulighet til å raskt erstatte satellitter som går tapt, men gir også mulighet til å bygge opp en helt ny næring i Nordland.

Ung næring 

Den kommersielle romfartsnæringen er ung og har få fastlagte strukturer. Det gir gode muligheter til å utvikle verdikjeder i fylket. Disse kan strekke seg helt fra design og bygging av satellitter og raketter, via oppskytning, til bruk av data samlet inn i verdensrommet. Fylkesrådet har over tid arbeidet tett med romnæringen i Norge og Nordland for å utnytte mulighetsrommet og utvikling av verdikjeder i fylket. Dette arbeidet innebærer intern koordinering, samarbeid med andre offentlige instanser, og løpende kontakt med næringen på næringens arenaer. 

Vil du komme i kontakt med oss som jobber med forsvar og space i Nordland fylkeskommune?

Send oss en e-post: forsvar@nfk.no