OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

300 000 til samiske arrangementer

Márkomeannu, Åarjelhsaemien Teatere/ Sydsamisk teater og Duodje Nordlánnda får ekstra midler på tampen av året.

Midlene kommer fra tilskuddsordningen samisk satsing, som nå har fått nytt navn og nye kriterier. Les mer om tilskuddsordningen

Duodjekurs for samiske barn og unge

Jente i lulesamisk kofte. foto - Klikk for stort bilde

Duodje Nordlánnda får 140 000,- i støtte til gjennomføring av to duodjekurs. Det ene kurset lærer samiske barn og unge å sy egne tradisjonelle kofter til konfirmasjonen sin. Mens det andre kurset er et sommerkurs med fokus på kofte og koftetilbehør.

-En satsing på barn og unges kompetanse i samisk tradisjonelt handverk, vil styrke framtidige duodjeutøvere til å bli i stand til å utvikle og videreføre samisk tradisjonskunnskap fra eget område Arne Ivar Mikalsen fylkesråd for samfunn, kultur og miljø.

Les beslutningsdokumentet

Márkomeannu

Kultur- og musikk festivalen mottar 80 000,- i ekstra støtte.

-Festivalen Márkomeannu skaper stolthet for samiske barn og unge, og er en viktig møteplass for den yngre delen av den samiske befolkningen i Nordland sier fylkesråden.

Les beslutningsdokumentet

Åarjelhsaemien Teatere/ Sydsamisk teater

smilende mann i genser med samisk tekst. Foto - Klikk for stort bildeArne Ivar Mikalsen, fylkesråd for samfunn, kultur og miljø

Teateret hvor sørsamisk språk og kultur står sentralt mottar 80 000,-

-Teateret er en identitetsskapende arena for barn og unge og formidler scenekunst av høy kvalitet sier Mikalsen.

Les beslutningsdokumentet