OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Delte ut 500 000 til idretten i Nordland

Fire jenter i knall oransje fotballdrakter. De har hårbånd. Coop-logo foran på draktene.  Sitter sammen. - Klikk for stort bildeGrønnåsen IL er en av klubbene som får penger. Tonje Elisabeth Hansen  77 lag og foreninger i Nordland fikk i dag mellom 2 000 og 17 000 kroner hver  til tiltak som skal få flere nordlendinger i aktivitet. Målet er å få nordlendingene i gang igjen etter koronapandemien.

Fylkesråd for kultur, klima og miljø, Kirsti Saxi, mener dette er et steg på veien for mange gode prosjekter rundt omkring i Nordland. Nedgangen i medlemstall under koronapandemien er vi nødt til å få bukt med, mener hun.  
–Fysisk aktivitet henger tett sammen med god psykisk helse og god folkehelse, og derfor er det viktig å støtte formål som skal motivere flere nordlendinger til å bli fysisk aktive, sier hun.  

Del av et større prosjekt

Pengene er tildelt gjennom fylkeskommunens idrettsstrategi, som nettopp har som mål å øke antall medlemmer og aktivitet i nordlandsidretten. Idretten skal også løftes frem som en aktør i samfunnsutviklingen, ifølge Saxi.Kvinne med rosa jakke og svart bukse. Sitter på en stein på fjellet, med en grønn ås i bakgrunnen. Har på solbriller. Har lyst hår. Viser begge tomlene opp, og smiler. - Klikk for stort bildeFylkesråd for kultur, klima og miljø, Kirsti Saxi, er selv glad i å være i fysisk aktivitet. 
–Idretten er så viktig for inkludering og for å skape fine møteplasser som gir gode opplevelser sammen med andre. Rollen idretten har som samfunnsaktør er undervurdert, og den må vi få mer frem i lyset, mener fylkesråden. 

Må utligne den negative koronaeffekten

Nordlandsidretten har i år hatt en dramatisk nedgang i antall aktive medlemmer. Tallene fra samordnet rapportering viser en nedgang på nærmere 20 % for Nordland idrettskrets.
–Idretten har blitt hardt rammet under koronapandemien. Nedstengte anlegg og forbud mot treninger og konkurranser på tvers av kommunene har slått svært negativt ut for oss i Nordland, som bor veldig spredt. Her har vi en jobb å gjøre, i samarbeid med idretten og lokalsamfunnene, fastslår Saxi.  

Tilbake til idretten 

Klubbene i Nordland har i høst vært invitert til å lage arrangement knyttet til den nasjonale kampanjen «Tilbake til idretten». Hovedfokus har vært sosiale rekrutteringsarrangement for barn og unge.
–Tilbakemeldingen fra idretten har vært overveldende. Derfor har vi valgt å gi flere mindre tilskudd til gjennomføring av tiltakene, i stedet for at noen få idrettslag skal få større beløp, sier Saxi. Fordelingen av tilskuddene har hun gjort etter at hun fikk oversikt over alle disse arrangementene. Hun har stor tro på at arrangementene kommer til å få flere i aktivitet over hele Nordland.

Her er klubbene som får penger

Her er klubbene som får penger
LagTiltakTilskudd
Alstahaug jeger og fiskerforeningÅpen dag på leirduebanen i Novika.kr 4 000
Alsvåg idrettslagOppstart av ny idrettsgruppe for 6 og 7-åringene i bygda. Nytt utstyr til gymsalenkr 8 000
Andøy KlatreklubbÅpen dag for alle og åpen kveld for paraklatrerekr 8 000
Andøy Rideklubb Åpen dag med runderidning, kjepphest konkurranse og kos ved bålpannen. kr 7 000
Ankenes alpinklubb Åpen hall, prøve trening på fastsatte treningsdagerkr 7 000
ArcticDragBike mkInformasjonsmøte for å rekruttere ungdom og familie til DragBike. kr 4 000
Aurora Hockey Narvik Åpen-trening for nye jenter som vil teste om ishockey kunne være noe for dem. Fortsetter utover høstenkr 7 000
Ballangen SkiHelg med motbakkeløp for alle etterfulgt av treningssamling for skiklubbene i området.kr 5 000
Ballangen TurnforeningÅpen Hall med aktivitet og kafékr 3 000
Ballstad gym og turnÅpen hallkr 8 000
Ballstad ungdoms og idrettslag Åpen hallkr 7 000
Bjerka ILFotballturneringkr 6 000
Blest ILÅpen hallkr 8 000
Bodø HåndballklubbKlubbkveld og åpen hallkr 6 000
Bodø InnebandyklubbGratisturnering for alle i alderen 10 år og oppover. Vi tilbyr denne turneringen gratis med lån av utstyr til de som ikke har). kr 6 000
Bodø Judo ClubÅpen hallkr 3 000
Bodø KlatreklubbÅpen hall/gratis dagspass inkl. utstyrsleie i samarbeid med Mørkvedhallen klatresenter. kr 8 000
Bodø SquashklubbÅpen trening på Rapida Sportssenter sine 5 squash-baner - gratis tilbud for alle ungdommer som ønsker å prøve squash kr 8 000
Bossmo & Ytteren ILVi skal ha åpen hall med hinderløype, musikk og aktivitet for alle. Paraidrettstilbudkr 8 000
Bossmo & Ytteren IL Åpne hall, og ta med en venn på trening. kr 9 000
Bossmo & Ytteren TennisÅpen dag og åpne treninger utover høsten.kr 3 000
Brønnøysund idrettslagÅpen dag og håndballskolekr 8 000
Bø volleyballklubbÅpen hall for ungdommene.kr 4 000
Bø volleyballklubbJentekvelder i klubben. Åpne treninger. Åpen hallkr 6 000
Dverberg ILIdrettsmerke, tursti med spørsmålkr 2 000
Dønna idrettslagÅpen dag i Dønnahallen, hvor alt er gratis. kr 9 000
Fauske IL sykkelOppstart ukentlig trening for ny ungdomsgruppekr 7 000
Fauske svømmeklubbÅpen trening for å rekruttere flere utøvere til nytt parti.  kr 3 000
FC Hulløy BodøBli kjent med klubben vår og futsal som aktivitet. Egne jentedagerkr 8 000
FK MjølnerÅpne hallkr 8 000
Grønnåsen IdrettslagRekrutteringstiltak for barn født i 2016. kr 5 000
Hemnes IdrettslagI forbindelse med åpningen av den nye 9-hulls frisbeegolf-banen vår arrangerer vi en åpen dag på torgetkr 8 000
Herøy idrettslagHerøy IL starter vi opp en ny håndball.kr 7 000
Holand HestesportklubbSprangdag kr 5 000
IL Halsakameratene Åpen dag på anlegget med sykkelritt for barna. kr 7 000
IL LøkenÅpen aktivitetskveld for store og små på fotballbanen på Segelsteinkr 8 000
IL MorildProsjekt Bare jenter på banen, åpen hallkr 8 000
IL SisoÅpen hallkr 4 000
IL Vinger - LangrennÅpen treningkr 7 000
IL Vinger FriidrettÅpen hall, allidrettsgruppa 4-6 årkr 8 000
Innstranda idrettslag BocciaÅpen hall bevegelseshemmede.kr 8 000
Leknes Fotballklubb Jentefotballdag for jenter 6 - 10 år kr 7 000
Liland IdrettsforeningÅpen fotballtrening.kr 6 000
Meløy FKTreningssamlingkr 5 000
Meløy OrienteringsklubbFinn fram-dagkr 7 000
Meløy ungdoms og idrettslag Oppstart volleyball trening, Sirkeltrening samt Barnetrening igjen.kr 8 000
Mo SkilagÅpen treningkr 8 000
Narvik DanseklubbGratis linedance-kurs utover høsten. kr 3 000
Narvik SlalåmklubbÅpen bakke/terrengpark i skiarena hos Narvikfjellet sin arena i Narvik. kr 10 000
Narvik SportsdykkerklubbGrunnkurs dykkingkr 2 000
Nesna styrkeløftklubbÅpen treningsuke for ungdom mellom 13-19 år i tillegg til tilbud for bevegelseshemmedekr 6 000
NOR HK (Narvik og Ofoten-Regionen Håndballklubb)Håndballskole i høstferien for barneskolebarn. kr 8 000
Nordfold IF Skisamling for ungdom 10 - 19 år med trening og kurs på rulleski. kr 8 000
Padleklubben den stille fjerdingKlubben ønsker å arrangere en aktivitetsdag, få nye medlemmer samt få passive medlemmer ut på havet. Vi vil tilby introkurs for nye medlemmerkr 3 000
Paraklatringen i Bodø KlatreklubbÅpen trening for gamle og nye utøvere som en del av tilbake til idretten- kampanjen i samarbeid med Norges Idrettsforbund.kr 3 000
Polarsirkelen HestesportklubbBanehopping for allekr 2 000
Rognan Idrettslag ParaidrettÅpen trening, arrangement og kurskr 8 000
Sagfjord ILÅpen uke med ballspill hver dag.kr 6 000
Salten GolfklubbÅpen dagkr 5 000
Sandnessjøen IdrettslagÅpen hallkr 7 000
Sigerfjord ILÅpen dag for å synliggjøre aktivitetene i bygdakr 6 000
Skjomen IdrettslagÅpen dag med ulike aktiviteter fra gruppenekr 8 000
Sortland FriidrettsklubbÅpen hall med løp, hopp og kast. kr 8 000
Sortland ILFotballskole for jenterkr 8 000
Sortland JudoklubbÅpent nybegynnerkurs for ungdommer og voksnekr 7 000
Sortland og omegn SkiklubbRekrutteringskveld med barn i alderen 6-12 år. Informasjon om klubben og hva vi planlegger for denne aldersgruppen. kr 8 000
Sortland Orienterings lagÅpent arrangement hvor alle kan prøve på orientering i stadion som labyrint løpe eller delta sprint konkurranse.kr 2 000
Sortland taekwondo klubbÅpen hall i nye lokaler i re oppstart av avdeling i Bø kr 5 000
Sportsklubben Høken GolfgruppaÅpen trening for barn og unge på golfbanen kr 5 000
Stokmarknes fotballPlanlegger fotball Kickoff. Inviterer alle unger 1-5 klasse en dag og 5-10klasse en dag.kr 8 000
Stålbrott ILÅpen dag kr 7 000
Svolvær Idrettslag FotballÅpen Jentedagkr 5 000
Søndre Meløy IdrettslagÅpen gymsal med uteområde.kr 7 000
Sørfold TrialklubbÅpen trening hvor nye unger/ungdommer kommer for å se og prøve trial Lakselva. kr 5 000
Utskarpen IdrettslagÅpen dag, Åpen hall og testing av ny gren innenfor idrettslaget (Bueskyting) kr 6 000
Vefsn IdrettsrådBarnas Idrettsdag i Kippermoen idrettshall for alle skolebarn fra 1 til 7 klasse i løpet av oktober. kr 10 000
Værangfjord idrettslagÅpne treninger og andre arrangementkr 5 000
Lødingen IlInformasjonskveld for ungdommer og foresattekr 5 000
Innstranda IL skiSamlinger for langrennsaktivitet i klubben og mellom klubbene i Salten.kr 10 000