OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

En million ekstra til barn og unge

Pengene skal gå blant annet til sommerjobb, kulturtransport og regionale ungdomsråd.

Sju smilende personer som løper. Foto. - Klikk for stort bildeGlade fylkesråder. Fra venstre fylkesråd for samferdsel Marianne Dobak Kvensjø (H), fylkesråd for næring Bjørn Larsen (Frp), fylkesråd for utbygging og eiendom Lise Henriette Rånes (H), fylkesråd for samfunn , kultur og miljø Arne Ivar Mikalsen (V), fylkesråd for finans og organisasjon Aina Nilsen (Sp), fylkesråd for utdanning og kompetanse Joakim Sennesvik (H) og fylkesrådsleder Svein Øien Eggesvik (Sp). Thor-Wiggo Skille.

Det er et mindreforbruk på avdeling for finans og organisasjon som har gjort den ekstra satsingen mulig.

–Jeg kan knapt tenke meg et bedre og viktigere formål å bruke disse midlene på enn nettopp barn og ungdom, sier fylkesråd for utdanning Joakim Sennesvik (H).

"Ungdomsmilllionen" skal fordeles slik:

300 000 kroner til sommerjobb for ungdom  
200 000 kroner til kulturtransport  
200 000 kroner til tiltak for inkluderende avgangsfeiring  
200 000 kroner til tilskudd - regionale ungdomsråd  
100 000 kroner til Ungdommens fylkesråd i Nordland for å gjennomføre UNGtiltak

–Tiltakene vi nå skal gjennomføre er godt forankret i vår politiske plattform. Nå fyller vi midler på allerede eksisterende ordninger, som eksempelvis kulturtransport, der vi økte bevilgningen i fjorårets budsjett. Jeg er veldig glad for at vi kan gjøre en slik ekstra innsats for barn og ungdom i fylket vårt. Å gi denne gruppen en god og trygg start på livet er en av de viktigste oppgavene vi har som fylkespolitikere, avslutter fylkesråd for finans og organisasjon Aina Nilsen (Sp).