Fylkesråd Marianne Dobak Kvensjø er glad for å kunne gi russen gratis buss i russefeiringa.
Thor-Wiggo Skille
Tradisjonen tro, vil russen kunne reise gratis med buss i hele Nordland.
– Det handler om trafikksikkerhet og det handler om at russen skal vite at de kommer seg trygt hjem. Dette er et lite grep for å trygge ungdommene våre gjennom russefeiringen, sier fylkesråd for samferdsel, Marianne Dobak Kvensjø (H).
Russeløfte
Som ett av flere tiltak som kan være med å redusere antallet trafikkulykker i fylket, mener fylkesråd Kvensjø at ordningen med gratis buss vil være et godt tiltak.
– I Bodø og Narvik er russetiden flyttet. Den vil være fra 16. mai og til 8.juni, av eksamenshensyn. Andre steder i Nordland gjennomføres den som den har vært gjort tidligere, fra 30. april til 17. mai. Tilbudet om gratis buss vil gjelde i de respektive periodene for den videregående skolen elevene er tilknyttet, påpeker Kvensjø.
God kapasitet
Det eneste kravet for å reise gratis med fylkets busser er at man har på seg russeklær, eller dokumenterer at man er russ.
– Vi regner ikke med at dette skal gi noen kapasitetsutfordringer, bortsett fra kanskje på de såkalte nattbussene. Men alle reaksjonene vi har fått fra russen er veldig positive, påpeker samferdselsråd Kvensjø.
– Er absolutt verd kostnadene
Kostnadene forbundet med å gi russen gratis buss, er ifølge Kvensjø absolutt verd det.
– Vi har ikke råd å miste noen. Og det er svært hyggelig å registrere at russen sier dette gir dem mulighet til å ta del i arrangementene, og likevel komme seg trygt hjem, avrunder fylkesråd Marianne Dobak Kvensjø.