Fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik (FrP).
Thor-Wiggo Skille
– Vi tar bort kontantene fra bussene og båtene. Nå er det betaling via app, på nett, eller med bankkort på bussen og båten som gjelder, forklarer fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik (FrP).
1.mars
En utfasing av kontantbetaling, vil bidra til tryggere arbeidsforhold, mer effektiv billettering og et mer helhetlig betalingssystem i tråd med utviklingen i kollektivtrafikken nasjonalt. Fylkesråd Richard Dagsvik påpeker at det er det slutt på kontanter som betalingsmiddel fra 1. mars, altså fra søndag.
– I 2024 ble mindre enn én prosent av billettkjøpene betalt kontant. Kontanter utgjør en sikkerhetsmessig og driftsmessig utfordring for operatørene. Med å ta bort kontantene reduserer vi forsinkelser og gir økt punktlighet til de reisende, underbygger fylkesråd Richard Dagsvik.
Foretrekker app
Utviklingen de senere årene viser at de fleste reisende benytter digitale løsninger som Reis-appen, bankkort, periodebilletter, eller forhåndskjøpte billetter på nett.
– Ett moment er at kontanthåndtering innebærer risiko for konfliktsituasjoner for de ansatte. Men i tillegg krever dette tid og ressurser, både i betalingssituasjonen, men også i etterkant når kontanter skal telles og innleveres. Utviklingen nasjonalt går i retning av digitale og berøringsfrie betalingsløsninger, påpeker Dagsvik.
Lovlighet
I praksis er det digital eller kortbasert betaling som i hovedsak brukes i dag. Fylkesråd Dagsvik påpeker at Finansavtaleloven gir passasjerer rett til å betale med kontanter i ordinære utsalgssteder, men stiller ikke krav om at billettene må kunne kjøpes eller betales kontant om bord på kollektivtransport.
– Eldrerådet er enig i vurderingene våre, at dette er en helt marginal problemstilling. Erfaringene på bussene er at noen få barn bruker kontanter, men det finnes da andre alternativer, med forhåndskjøpte reisekort eller klippekort, som fungerer godt som alternativ, underbygger Dagsvik.
Viser skjønn
Fylkesråd Dagsvik påpeker at sjåfører og mannskap selvsagt vil vise skjønn i en overgangsfase.
– Ingen passasjerer vil bli stående igjen på holdeplassen. Sjåførene våre vil selvsagt ta med passasjerer, og samtidig informere om at kontanter nå er avviklet som betalingsmiddel. Jeg tror alle i dag har forståelse for at kontanter ikke er nødvendig i 2026, avslutter fylkesråd Richard Dagsvik.
Slik kjøper du billett til buss og hurtigbåt
Billetter til både buss og hurtigbåt kan kjøpes i Reis-appen, om bord med bankkort, i nettbutikken på reisnordland.no, via EnTur-appen, på Entur.no og på Sentrumsterminalen i Bodø.
Har du spørsmål, kan du få svar via chatboten eller ved å bruke kontaktskjemaet på reisnordland.no.