Fylkestingsrepresentant Beate Bø Nilsen (H).
Thor-Wiggo Skille
Bodø/Glimt er ikke bare et fotballag; det er en folkebevegelse. Det er en massesuggesjon som nesten har et religiøst preg over seg. Dette har gitt enorm betydning utenfor banen med ringvirkninger for hotell, reiseliv og restaurantbransjen. Tall fra Visit Bodø i 2022 viser at hotellene i byen øker belegget på hotellrommene sine med 25 prosent hver gang Glimt spiller mot europeisk motstand på Aspmyra. Bodø/Glimt som fotballag viser at du kan bli best i Norge og gjøre det dritbra i Europa. Det gir selvtillit som løfter folket, smitter over på næringslivet og Nordland. Det er solsiden av patriotisme og vår identitet. Den gamle stadion er over 60 år gammel og er for liten. Nordland fylkeskommune har vært med å finansiere andre idrettsarena i Nordland; idrettshaller, VM i alpint i Narvik, Fageråsbakken i Mo i Rana m.m.
Nordland fylkeskommune sitt samfunnsoppdrag handler om å tilrettelegge for at Nordland skal være attraktivt, både for de som bor her i dag og de som skal bo her i fremtiden. Det handler om bolyst, blilyst og om stedsutvikling. Det handler om å skape et levende og attraktivt fylke, der folk vil bo, jobbe og trives. Vi har et ansvar for å legge til rette for kultur, idrett og frivillighet i hele fylket. Vår støtte til dette arbeidet vil lønne seg på lang sikt, både økonomisk og sosialt.
Bodø/Glimts satsing på herrer og kvinner har kronet seg med gull i eliteserien over år og avansement til Toppserien. De har en klar satsing på barnefotballen og Glimt-akademiet. De har blitt en spydspiss som trekker til seg mange unge lovende talenter fra hele Norge. Talenter som er utviklet, og som har fått muligheten videre i større klubber eller på landslaget. Dette er også noe av kjernen i at Glimt må få mulighet til å utvikle også stadionanlegget. Nemlig den posisjonen klubben har fått for hele fylket, og for hele Nord-Norge.
Fylkesråd for utbygging og eiendom, Lise Henriette Rånes.
Thor-Wiggo Skille
Nordland fylkeskommune sin støtte vil lønne seg på lang sikt, både økonomisk og sosialt. Det vil skape arbeidsplasser, inntekter, aktivitet og trivsel i fylket. Bodø/Glimt har tatt et viktig ansvar og er en samfunnsbygger. Dette ser vi gjennom inkluderingsarbeid med Glimtvis, fotballskole og bærekrafts arbeidet Action now. Listen over positive effekter er lang.
Det vil være et stadion for hele Nordland, som kan tiltrekke seg store arrangementer, som landskamper, fotballturneringer, konserter, osv... Det vil være et stadion som løfter Bodøs profil som en moderne og fremtidsrettet by, og som vil styrke Nordland sitt omdømme som et attraktivt fylke.
Høyre er opptatt av Nordland sin fremtid. Vi kan ikke spå hvordan fremtiden blir, men vår oppgave er å legge til rette for den utviklingen og det samfunnet vi ønsker oss. En ny arena er en viktig brikke i å bygge et attraktivt Nordland og vi ønsker at Bodø/Glimt skal skape mer fotballmagi på ny stadion.
Lise Henriette Rånes, fylkesråd (H) og
Beate Bø Nilsen, fylkestingsrepresentant (H)