Gruppelder for Rødt i fylkestinget, Synne Høyforsslett Bjørbæk
Eirik Joseph Loring Nilsen
Kurdere er verdens største etniske folkegruppe uten egen stat og uten rettigheter anerkjent av det internasjonale samfunnet. I Rojava har kurdere spilt en avgjørende rolle i nedkjempingen av IS og etablert et selvstyrt, demokratisk samfunn basert på kvinnefrigjøring, like rettigheter og sameksistens mellom etniske og religiøse grupper. Kurderne blir nå sviktet av det internasjonale samfunnet og utsatt for militære angrep.
Rødt uttrykker i uttalelsen sterk bekymring for den eskalerende militære og politiske situasjonen i Nord- og Øst-Syria, der Den demokratiske autonome administrasjonen (DAANES) står overfor alvorlige trusler mot sivile liv, lokalt selvstyre og regional stabilitet.
Til tross for gjentatte erklæringer om våpenhvile, fortsetter kampene på bakken.
Kvinner rammes særlig hardt. Det har sirkulert dokumentasjon som viser grove overgrep, målrettet vold mot kvinner og ødeleggelse av symboler som hedrer kvinners kamp mot IS. Kvinner i den kurdiske bevegelsen har vært helt sentrale både i frigjøringskampen i Rojava og i motstanden mot IS.
Rødt ønsker at Nordland fylkesting stiller seg solidarisk med befolkningen i Rojava som kjemper for frihet, demokrati og selvbestemmelse. DAANES er et unikt demokratisk prosjekt i Midtøsten, basert på lokalt selvstyre, kvinnefrigjøring, etnisk og religiøs sameksistens og kamp mot ekstremisme. Dette prosjektet var avgjørende i den militære nedkjempingen av IS, særlig under slaget om Kobanê i 2014–2015, og har siden hatt hovedansvaret for internering av IS-fanger på vegne av det internasjonale samfunnet.
Det er derfor dypt urovekkende at det militære presset mot de kurdiske områdene fortsetter. Dette skaper risiko for maktvakuum, gjenoppblomstring av IS og nye humanitære katastrofer.
Uttalelsen viser også til den pågående okkupasjonen og den dokumenterte etniske rensingen av kurdiske områder i Afrin og Serêkaniyê (Ras al-Ain) som følge av tyrkiske militæroperasjoner. Rødt mener at Norge må fordømme angrepene både fra syriske og tyrkiske styresmakter.
Rødt foreslår derfor at Nordland fylkesting slutter seg til følgende krav:
Regjeringen må bruke Norges stemme, diplomatiske relasjoner og rolle i FN aktivt for å bidra til en politisk løsning som gir varig fred, beskyttelse av sivile og reelt lokalt selvstyre i Nord- og Øst-Syria.
Norge må arbeide aktivt i FN for at våpenhvilen håndheves i praksis, og for at det internasjonale samfunnet tar ansvar for IS-fangene, slik at dette ikke brukes som politisk pressmiddel eller utgjør en sikkerhetsrisiko for lokalbefolkningen.
Tyrkias okkupasjon av syrisk territorium og støtte til væpnede militsgrupper må tas opp og adresseres i internasjonale fora.
All norsk våpeneksport til Tyrkia som regjeringen åpnet for i 2024 må stanses, og det må sikres at norske våpen ikke brukes i angrep mot kurdere