OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Åpner og stenger i Nordstrandveien

Etter et halvt år med anleggsarbeid åpner krysset Amtmann Worsøes gate / Nordstrandveien i løpet av neste uke. Deretter er det Torsbakken som blir stengt.  

Anleggsarbeid på vei mellom boliger og næringsbygg. Dronefoto - Klikk for stort bildeNordstrandveien fra Tjeldberget, oktober 2025 Øyvin Laxaa Vollan, Nordland fylkeskommune

– Jeg synes det er flott å se hvordan den nye Nordstrandveien begynner å ta form, selv om vi fortsatt har mye anleggsarbeid foran oss. Prosjektet handler først og fremst om å gjøre forholdene bedre for de som sykler, går og tar buss. Bypakkens mål skal nettopp prioritere tiltak som fremmer trafikksikkerhet og miljøvennlige transportformer, sier fylkesråd Lise Henriette Rånes, som også er medlem av styringsgruppa i Bypakke Bodø.  

De som kjører, sykler og går, kan nå ta i bruk en del av den «nye» Nordstrandveien. Der gjenstår likevel noen mindre arbeider, oppmerking og beplantning. 

Etter planen vil delstrekningen Tjeldberget–Mælen være ferdig i løpet av høsten 2027.  Da vil det bli lagt et sammenhengende lag med asfalt.  

Stenger Torsbakken

Nordstrandveien kommer til å være stengt for gjennomkjøring i hele anleggsperioden, men det vil variere hvor, forteller prosjektleder Roar Hunstad i Nordland fylkeskommune, som er byggherre for dette bypakkeprosjektet.  

– Vi er fornøyde med at vi snart kan åpne Amtmann Worsøes gate, slik vi har planlagt. Deretter går vi i gang med neste arbeidsområde, som antas å vare et halvt års tid. Nå er det Torsbakken som blir stengt. Arbeidene vil pågå i retning Sofie Jakhellnsvei, som de neste månedene skal være åpen for trafikk.  

Rekkefølgen på kryssene blir slik av tekniske årsaker, knyttet til arbeidene med vann- og avløpsanlegget.  

De berørte innenfor arbeidsområdet vil bli kontaktet direkte.  

Gang- og sykkelvegen nedenfor Torsbakken, mellom Nordstrandveien og Jernbaneveien, vil også være stengt.

Kart som viser hvor veg er stengt og anbefalt trasé for mye trafikanter. Beskrevet i tekst.  - Klikk for stort bildeRødt er stengepunkt, det mørke feltet er arbeidsområdet i Nordstrandveien, blått er anfalt trasé for myke trafikanter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tett på lokalmiljøet

Dame og mann i anleggsklær foran en gravemaskin. Foto - Klikk for stort bildeFylkesråd og medlem av styringsgruppa i Bypakke Bodø, Lise Henriette Rånes, sammen med prosjektleder Roar Hunstad Preben Hunstad, Bodø kommune

Parallelt med utbyggingen utbedres det kommunale vann- og avløpsanlegget i Nordstrandveien og enkelte sideveier. Arbeidet koordineres med utbyggingen. Etter planen vil delstrekningen Tjeldberget–Mælen være ferdig i løpet av høsten 2027.  

Prosjektleder Roar Hunstad håper at folk har forståelse for at det blir noen ulemper underveis, og at mange ser frem til resultatet.  

– Dette er et omfattende prosjekt, og vi forstår at aktiviteten vår kan være krevende for de som bor, jobber og ferdes i området. Når vi stenger eller gjør endringer ett sted, så påvirker det trafikken andre steder. Belastningen ved dette vil variere underveis. Vi kommer dessverre ikke utenom perioder med omveier, også for myke trafikanter. Følg skiltingen, gjør trygge og gode valg dersom du velger andre traséer. Hold avstand til anleggsområdet – det handler om sikkerhet for både deg og de som jobber på stedet.  

Inviterer til folkemøte

Før anleggsstart i fjor høst ble det holdt et folkemøte om arbeidene i Nordstrandveien. Nå blir det en ny anledning for de som er opptatt av dette bypakkeprosjektet.  

– Sammen med entreprenøren vil vi takke naboer og trafikanter for tålmodigheten og samarbeidet så langt. Vi vil gjerne fortelle om hva som skal skje videre og høre hva folk lurer på. Vi håper derfor på godt oppmøte på Rønvik skole torsdag 16. oktober klokka 18, avslutter prosjektleder Roar Hunstad.  

Dette gjelder videre    

  • Amtmann Worsøes gate åpnes for trafikk  
  • Nordstrandveien blir deretter stengt for gjennomkjøring ved Torsbakken
  • Torsbakken blir stengt i nedre del  
  • Lunevollen er åpen  
  • Sofie Jakhellns vei er åpen for trafikk  
  • Tjeldberget er åpen
  • I Årnesveien opphører enveiskjøringen når Amtmann Worsøes gate åpner  
  • Bussen kjører i Jernbaneveien i hele anleggsperioden  
  • Anbefalt omkjkøring er via Jernbaneveien  

I Nordstrandveien skal det bygges:   

  • Sykkelvei med fortau på vestsiden (sjøsiden) av veien. Syklister kan sykle i begge retninger.  
  • Fortau på motsatt side.  
  • Bedre bussholdeplasser med kantstopp/busslommer og busskur.  
  • En vei med mer gatepreg  


Hovedentreprenør er PK Strøm AS. 

Strekningen Tjeldberget–Rønvikveien, inkludert ny bru over jernbanen, skal bygges etter at Tjeldberget–Mælen er ferdig.  Denne blir lyst ut som en egen entreprise senere.    

Les mer om prosjektet i Nordstrandveien og meld deg på nyhetsbrev

Bypakke Bodø

Bypakke Bodø er et samarbeid mellom Nordland fylkeskommune, Statens vegvesen og Bodø kommune. Målet med bypakken er å oppnå nullvekst i biltrafikken gjennom å skape en attraktiv by ved å fremme en effektiv, miljøvennlig og trygg transport, i tillegg til å tilrettelegge for gående, syklende og kollektivreisende. Bypakke Bodø finansieres med bompenger, tilskuddsmidler fra staten og lokale midler.  

Les mer om Bypakke Bodø på egen side