Fylkesrådet i Nordland er glade for å få på plass billigere ungdomskort
Susanne Forsland
Prisreduksjonen finansieres gjennom økte inntekter etter at statsbudsjettet er vedtatt, og vil koste fylkeskommunen om lag 3 millioner kroner i året.
– Når vi får et ekstra handlingsrom ønsker fylkesrådet å bruke det på tiltak som faktisk merkes i hverdagen til folk. Å gjøre det billigere for ungdom å komme seg til skole, fritid og venner er et slikt tiltak, sier fylkesråd for finans og organisasjon, Aina Nilsen (Sp).
Og fortsetter
Å redusere prisen på ungdomskortet er også et konkret mål vår politiske plattform, og vi er glade for å få dette på plass.
Ungdomskortet gir barn og unge fra 6 til og med 25 år ubegrenset reise med buss og hurtigbåt i hele fylket. Med prisreduksjonen kan ungdom nå reise så mye de vil for 350 kroner i måneden.
Fylkesrådet peker på at ungdomskortet handler om mer en transport alene.
– Dette er et helt konkret grep for å gjøre hverdagen litt enklere for ungdom i Nordland. Billigere buss gir større frihet, bedre muligheter for å komme seg rundt og større muligheter for å delta i skole, fritidsaktiviteter og sosiale felleskap – uavhengig av familiens økonomi, sier fylkesråd for samferdsel Richard Dagsvik (FrP).
Saken behandles i fylkestinget i februar.